
Kurset HEL-8020 Analyse av registerdata i forskning avholdes 16.—18. april 2024 og alle forelesninger gis ved UiT - Norges arktiske universitet. Det passer for deg som vil lære mer om hvordan data fra kvalitetsregistre kan brukes i forskning.
Kurset tar for seg styrker og svakheter ved helseregistre, koblingsmuligheter og juridisk regulering av helseregistre. I tillegg får du som deltaker presentert eksempler på bruk av registerdata i forskning og en innføring i ulike statistiske analysemetoder som vil være nyttige i forskningsarbeidet. Dette omfatter blant annet en metode for å redusere muligheter for bias i ikke-randomiserte studier (propensity score), multippel testing av registerdata, regresjonsanalyse, stratifisering og justering av variabler, datavask og visualisering, og ei innføring i kausalitet og inferens i forbindelse med «Directed acyclic graphs» (DAGs, kausale grafer).
For å ha utbytte av kurset bør du ha gode kunnskaper i statistikk, for eksempel HEL-8024 Quantitative Research Methods eller tilsvarende.
Kurset er et PhD-kurs som gir 2 studiepoeng, og har hjemmeeksamen.
Frist for påmelding til PhD-kurs med eksamen er 1. desember – mer info og påmelding HER
Du kan også delta på kurset ved å følge forelesningene og ikke ta eksamen/få studiepoeng – ved å melde deg på HER
Påmeldingsfrist er 10. april 2024.
Kursavgift
Det er ingen kursavgift.
Foreløpig timeplan (endringer kan komme): HEL-8020 Analyse av registerdata i forskning.